Здоровий спосіб життя стає невід'ємною частиною більшої та більшої кількості українських сімей. Безумовно в ЗОЖ дуже важливі правильне харчування та спорт, при цьому на одну з перших позицій виходить чисте, свіже та здорове повітря в тих місцях, де людина проводить більшу частину свого часу. Це здоров'я та престиж в одному флаконі. Безумовно можна оснастити приміщення великою кількістю різних приладів від очисників до зволожувачів і вирішити проблему здорового повітря. Ми ж розглянемо ті методи очищення повітря, які, на наш погляд, є рішеннями, які найбільше ефективно справляються з цим завданням і при цьому раціонально використовують ресурси (тепло та електроенергію).
У цій статті ми опишемо системи, які використовують відносно нові технології, які досить давно застосовуються в промисловості, проте для побутового споживача поки що дивина. Швидкі темпи еволюції вентиляційних систем дали можливість доставляти за призначенням свіже повітря з рекуперацією тепла та вологи в приміщеннях широкого спектра призначень та конфігурації. Розглянемо основні переваги даної технології, сфери та доцільність застосування, а також основні плюси та мінуси у роботі подібних пристроїв.
Якщо ви цікавилися останніми тенденціями у будівництві та ремонті, зокрема інноваційними рішеннями в галузі вентиляції, ми впевнені, що ви не раз стикалися з поняттям рекуператор. І справді, сьогодні можна спостерігати прогресуючу поширеність цієї технології як через можливість її впровадження в нові проекти, так і завдяки нескладній інтеграції в вже існуючі об'єкти.
Сутність технології рекуперації проста: по суті це повернення тепла та/або вологи повітря, що надходить у приміщення. Рекуператор монтується всередині припливно-витяжної системи, будучи однією з найважливіших складових її частин, і бере участь у процесі руху повітряних мас, при якому частково повертає тепло і вологу холодного повітря, що входить від теплого, що виходить.
Рекуперація тепла – важлива частина системи енергозбереження. Завдяки інтеграції рекуператора в систему вентиляції можна зберегти до 90% теплової енергії та до 84% вологи. Це особливо важливо в зимовий період, коли традиційна вентиляція за рахунок відкритих вікон не може вважатися оптимальним рішенням. Свіже повітря невід'ємна частина якісного життя, причому, не багато хто звикли приділяти цьому питанню достатньо уваги. “Традиційний” підхід до вентиляції приміщень не дозволяє повною мірою оптимізувати фінансові витрати на обігрів, навіть при правильній теплоізоляції приміщення. Крім того, сухе повітря, яке заходить у приміщення через відкриті вікна, особливо в зимовий період, може спричинити респіраторні захворювання та впливати на життєздатність рослин. Це завдання успішно вирішують рекупераційні системи з ентальпійними теплообмінниками
Яскравими представниками таких систем є:
Пластинчасті теплообмінники
Один з найпростіших і найпоширеніших теплообмінників.Теплообмінник таких пристроїв виконаний у вигляді паралельно встановлених металевих пластин і принцип дії полягає в передачі енергії за допомогою пластини від теплішого джерела до менш, при цьому середовища не змішуються. Процес теплообміну безперервний за весь час руху повітряних мас.
Основним недоліком таких теплообмінників є утворення конденсату, через який у холодний період обмерзає теплообмінник. Для цього передбачено режим «розморозки», який пропускає припливне повітря через байпас, повз теплообмінник, поки той розморожується. Це значною мірою впливає на показник рекуперації тепла, який лежить в межах 50 – 75%.
Переваги пластинчастих теплообмінників:
- Надійна конструкція;
- Економічність. Для роботи таких систем не потрібна додаткова електроенергія;
- Відносно низька вартість та простота монтажу;
- Потоки повітря не мають прямого контакту, а значить не перїдуться запахи, мікроби та бактерії тощо;
- Простота в обслуговуванні (просто промити водою та дати висохнути).
Недоліки пластинчастих теплообмінників:
- Утворення конденсату та необхідність його відведення;
- Можливість обмерзання теплообмінника при мінусових температурах;
- Велика вага теплообмінника;
- Відсутність передачі вологи припливному повітрю. Повітря подане в приміщення буде пересушене, що робить мікроклімат у приміщенні менш комфортним.
Роторні теплообмінники
Пристрій теплообмінника такого типу працює за роторним принципом: система перфорованих дисків, розміщених у барабані, обертається в потоках теплого та холодного повітря, тим самим здійснюючи теплообмін між ними.
Двома основними недоліками є утворення конденсату та змішування припливного та витяжного потоку. Автоматика роторного теплообмінника влаштована таким чином, щоб унеможливити обмерзання, за рахунок обертання. Ефективність рекуперації роторного теплообмінника досягає значення 85 %.
Переваги роторних теплообмінників:
- Найвищий ККД таких систем;
- Регулювання потужності, гнучкість налаштувань;
- Можливість повернення вологи до приміщення і, як наслідок, немає необхідності відведення конденсату.
Недоліки роторних теплообмінників:
- Теплообмінник забруднений;
- Високе енергоспоживання;
- Високий рівень шуму;
- Висока вартість такого типу установок. Крім того, через зношування рухомих частин, вищі експлуатаційні витрати;
- Знакові габарити та в багатьох випадках низькі можливості інтеграції в інтер'єр, особливо в готових приміщеннях малої площі;
- Все ж ймовірність обмерзання, нехай і при нижчих, ніж у пластинчастого типу температурах;
- За рахунок змішування потоків повітря, деяка кількість відпрацьованого повітря повертається в припливну частину системи, тому якість вентиляції знижується і часто потрібно встановлювати додаткові фільтри.
Полімерно-мембранні теплообмінникиі
Перехресно-протиточні полімерно-мембранні теплообмінники діляться на 2 підтипи:
- Класичні;
- Ентальпійні.
Класичні полімерно-мембранні теплообмінники
Класичні мембранні теплообмінники, за принципом дії, схожі на пластинчасті і мають той же діапазон ефективності (50 – 75 %). Полімерно-мембранний теплообмінник складається з ряду мембран, що щільно прилягають один до одного. На відміну від металевих пластин, полімери більш легкі та зручні в чищенні (через свою вагу).
Переваги класичних мембранних теплообмінників:
- Надійна конструкція;
- Потоки повітря не перетинаються і не передають запахів, вірусів та бактерій;
- Відсутність споживачів електроенергії;
- Простота в обслуговуванні (просто промити водою та дати висохнути).
Недоліки класичних мембранних теплообмінників:
- Не передає вологу. Повітря подається пересушеним, що негативно впливає на мікроклімат у приміщенні;
Такі теплообмінники використовуються у централізованих припливно-витяжних установках із рекуперацією тепла Zehnder. Ознайомитись з асортиментом можна по ет ой зсилці.
Ентальпійні полімерно-мембранні теплообмінники
Мають ту ж конструкцію як і класичні полімерно-мембранні теплообмінники, за винятком одного – матеріалу. Мембрани виконані з полімеру, який дає можливість передавати припливному повітрі і тепло, і вологу. При цьому мембрана виключає передачу вірусів та бактерій, докладніше Ви можете ознайомитись у цій статті.
Ефективність ентальпійних полімерно-мембранних теплообмінників набагато вища, ніж у всіх попередніх типів, і може досягати рекуперації тепла до 93 %, і рекуперації вологи до 84 %.
Переваги ентальпійних полімерно-мембранних теплообмінників:
- Висока ефективність рекуперації тепла;
- Рекуперація вологи;
- Не утворюється конденсат і немає потреби у його відведенні;
- Потоки повітря не перетинаються, що унеможливлює передачу запахів, бактерій та вірусів припливному повітрю;
- Висока енергоефективність;
- Легкий та простий догляд за теплообмінником (промити водою та дати висохнути).
Ентальпійні теплообмінники використовуються в рекуператорах Zehnder, а також, як опція, в централізованих припливно-витяжних установках з рекуперацією тепла Zehnder.
Висновок
У статті ми розповіли про найпопулярніші теплообмінники у вентиляційних системах. Наш вибір рекуператорів з полімерно-мембранними теплообмінниками Zehnder, у тому числі ентальпійними, обумовлений їхньою енергоефективністю, простотою експлуатації, низьким рівнем шуму та екологічністю матеріалів. Асортимент нашого інтернет-магазину дозволяє вибрати та купити вентиляційні установки з рекуперацією тепла (у тому числі побутові рекуператори) для будь-якого завдання, від кімнати у квартирі до встановлення для обслуговування великих площ.
Чекаємо на Вас у нашому шоу-румі. Ви зможете побачити установки, отримати вичерпну консультацію у наших менеджерів що дозволить Вам зробити індивідуальний і якісний вибір. >